News & Events

Track and field scores district titles

RE's girls' track and field team won its 14th consecutive district title at Miami Dade College April 11 as Vashti Claybrook '20, Zoe Tsoukas '20 and Isabella Sosa '20 earned individual gold medals to lead the Raiders. The girls topped a field of 11 teams, winning 13 medals overall.
Claybrook finished first in the 200-meter dash (25.52 seconds) and 400 dash (58.74). Tsoukas won gold in the 300 hurdles (47.82) and long jump (5.3 meters). Sosa and Nicole Tacher Lois '21 each cleared 1.42 meters in the high jump, finishing first and second.

RE also won golds in the 4x400 (Claybrook, Brooke Scott '21, Claire Irigoyen '19 and Fernanda Garcia Moreno '21) and 4x800 relays (Claybrook, Scott, Juliana Williamson '22, Tacher Lois). Madison Munroe '22 earned a bronze medal in the 1,600 with a time of 5 minutes, 29.43 seconds. 

The boys finished seventh led by a silver-medal finish by Wesley Cusack '19 in the 1,600-meter run (10:23.58). RE's boys also won the 4x800 relay (Cusack, Antonio Ruan '19, Alasdair MacEachearn '19 and Justin Wong '21).

The teams are coached by Mike Becker. See all of RE's results below. Find complete results at flrunners.com.

100 METER DASH
13.95SBLucia Font12thPrelims H4 
13.95SBEmelia Decker12thPrelims H2 
14.18Grace Arriola16thPrelims H3 
200 METER DASH
25.52Vashti Claybrook1stFinals H1 
26.44Vashti Claybrook2ndPrelims H1 
29.87SBSophia Salgueiro19thPrelims H1 
30.21Isabella Sosa21stPrelims H4 
400 METER DASH
58.74Vashti Claybrook1stFinals H1 
1:00.77Vashti Claybrook1stPrelims H4 
1:07.75SBPaulina Tein15thPrelims H4 
1:08.69SBNatalia Atabaki18thPrelims H3 
800 METER RUN
2:27.83SBBrooke Scott4thFinals H2 
2:40.33SBJuliana Williamson9thFinals H2 
2:48.86Zoe Punjwani16thFinals H1 
1600 METER RUN
5:29.43Madison Munroe3rdFinals H1 
6:43.74Karlee Malloy14thFinals H1 
3200 METER RUN
12:40.89Fernanda Garcia Moreno4thFinals H1 
13:15.74Claire Irigoyen9thFinals H1 
100 METER HURDLES
17.52SBNicole Tacher Lois4thPrelims H2 
18.46Nicole Tacher Lois4thFinals H1 
20.69Paisley Verea9thPrelims H3 
300 METER HURDLES
47.82SBZoe Tsoukas1stFinals H1 
48.99Nicole Tacher Lois1stPrelims H2 
49.34Zoe Tsoukas2ndPrelims H3 
50.33Nicole Tacher Lois3rdFinals H1 
57.13Nicole Bremer8thPrelims H3 
58.77Nicole Bremer8thFinals H1 
1:02.66Ana Maria Tovar14thPrelims H3 
4X100 METER RELAY
52.83SBRelay Team5thFinals H1 
55.41Relay Team6thPrelims H2 
4X400 METER RELAY
4:07.96SBRelay Team1stFinals H2 
4X800 METER RELAY
10:06.02SBRelay Team1stFinals H1 
HIGH JUMP
1.42mIsabella Sosa1stFinals H1 
1.42mNicole Tacher Lois1stFinals H1 
LONG JUMP
5.3mZoe Tsoukas1stFinals H1 
5.16mDaniela Zaidenberg2ndFinals H1 
TRIPLE JUMP
9.82mSBDaniela Zaidenberg2ndFinals H1 
9.12mSBKira Oglesby6thFinals H1 
9.07mSBIsabella Sosa7thFinals H1 
8.62mSBJuliana Williamson9thFinals H1 
POLE VAULT
2.55mDaniela Zaidenberg2ndFinals H1 
2.55mZoe Tsoukas2ndFinals H1 
1.5mSBJessica Weinstein6thFinals H1 
DISCUS
20.88mSBMia Williamson8thFinals H1 
17.98mEkaterina Sucher14thFinals H1 
14.71mNika Kazumyan25thFinals H2 
SHOT PUT
6.15mMia Williamson18thFinals H2 
6.12mNika Kazumyan20thFinals H2 
5.93mEkaterina Sucher23rdFinals H2 
BOYSATHLETEPLACESECTIONRESULTS
100 METER DASH
11.93Daniel Daley12thPrelims H1 
11.95SBJean Pierre Decker13thPrelims H3 
12.87SBAndres Hernandez26thPrelims H3 
15.24Cameron Franklin28thPrelims H2 
200 METER DASH
23.99Daniel Daley10thPrelims H1 
25.13SBJean Pierre Decker20thPrelims H1 
28.70Dylan Vrins26thPrelims H3 
400 METER DASH
57.60William Brodksy14thPrelims H2 
1:03.82SBDylan Vrins23rdPrelims H2 
800 METER RUN
2:16.19Justin Wong8thFinals H2 
2:18.98Sebastian Mateu10thFinals H2 
2:24.99Daniel Mateu19thFinals H2 
2:30.71Daniel Fisher25thFinals H2 
1600 METER RUN
4:50.03Tomas Esber4thFinals H1 
3200 METER RUN
10:23.58James Cusack2ndFinals H1 
10:44.43SBAlexandre Dray4thFinals H1 
300 METER HURDLES
48.11SBJayden Vrins6thPrelims H2 
49.72Jayden Vrins8thFinals H1 
4X100 METER RELAY
52.08SBRelay Team8thFinals H1 
4X800 METER RELAY
8:32.63SBRelay Team1stFinals H1 
LONG JUMP
4.33mAndres Hernandez19thFinals H2 
DISCUS
30.63mMatthew Antezana5thFinals H1 
SHOT PUT
9.84mMatthew Antezana11thFinals H2 
Back
Coconut Grove, FL 33133
Middle School2045 South Bayshore DriveTel: 305-250-6850
Upper School3575 Main HighwayTel: 305-460-8800
Founded in 1903, Ransom Everglades School is a coeducational, college preparatory day school for grades 6 - 12 located on two campuses in Coconut Grove, Florida. Ransom Everglades School produces graduates who "believe that they are in the world not so much for what they can get out of it as for what they can put into it." The mission of Ransom Everglades School is to provide an educational environment in which the pursuit of honor, academic excellence and intellectual growth is complemented by concern for the physical, cultural and character development of each student. The school provides rigorous college preparation that promotes the student's sense of identity, community, personal integrity and values for a productive and satisfying life, and prepares the student to lead and to contribute to society.