Athletics Calendar

  • Location

  • Athletic Schedules


  1. Sun
  2. Mon
  3. Tue
  4. Wed
  5. Thu
  6. Fri
  7. Sat
  1. 31
  2. 1
  3. 2

    SENIOR NIGHT

    Home
    Softball - Girls Varsity vs Colonial Christian School

    Palm League Playoff

    Home
    Playing Fields - Robert E. Walker Field
    Lacrosse - Boys Varsity vs Benjamin School
  4. 3

    District Semifinals

    Home
    Playing Fields - Ansin Aquatic Center
    Water Polo - Girls Varsity vs Miami Beach Senior High School

    District Semifinals

    Home
    Water Polo - Boys Varsity vs Miami Beach Senior High School

    Miami Country Day School

    Away
    Tennis - Boys Middle School Varsity vs Miami Country Day School

    Miami Country Day School

    Away
    Tennis - Girls Middle School Varsity vs Miami Country Day School

    Gulliver

    Away
    Baseball - Boys Middle School Varsity vs Gulliver Academy

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Away
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Terra Environmental Research Institute

    SENIOR NIGHT

    Home
    Tennis - Girls Varsity vs Downtown Doral Charter Upper School

    Senior Night

    Home
    Tennis - Boys Varsity vs Downtown Doral Charter Upper School

    District Final

    Home
    Playing Fields - Ansin Aquatic Center
    Water Polo - Girls Varsity vs MAST Academy

    Lacrosse - Girls Varsity

    Away
    Lacrosse - Girls Varsity vs Saint Andrew's School

    Baseball - Boys Varsity

    Home
    Baseball - Boys Varsity vs Gulliver Preparatory School

    District Final

    Home
    Playing Fields - Ansin Aquatic Center
    Water Polo - Boys Varsity vs MAST Academy
  5. 4

    Tennis - Boys Varsity

    Away
    Tennis - Boys Varsity vs Riviera Preparatory School

    Tennis - Girls Varsity

    Away
    Tennis - Girls Varsity vs Riviera Preparatory School

    Game to be played at Miami Dade College Stadium

    Away
    Baseball - Boys Varsity vs Riviera Preparatory School

    Riviera Prep

    Away
    Tennis - Boys Middle School Varsity vs Riviera Preparatory School

    Riviera Prep

    Away
    Tennis - Girls Middle School Varsity vs Riviera Preparatory School

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Home
    Playing Fields - Henry H. Anderson '38 Gymnasium
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs G Holmes Braddock Senior High
  6. 5

    Lacrosse - Girls Junior Varsity

    Home
    Playing Fields - Robert E. Walker Field
    Lacrosse - Girls Junior Varsity vs Palmer Trinity School

    Warm up on the mini turf field -4PM

    Home
    Playing Fields - Robert E. Walker Field
    Lacrosse - Girls Varsity vs Palmer Trinity School

    Practice

    Home

    Lacrosse - Boys Varsity

    Home
    Lacrosse - Boys Varsity vs Westminster Christian School
  7. 6

    Miami Country Day School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Miami Country Day School

    Miami Elite Invite

    Away

    Miami Elite Invite

    Away

    Miami Country Day School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Westminster Christian School
  1. 7
  2. 8

    Riviera Peparatory School

    Canceled
    Away
    Baseball - Boys Middle School Varsity vs Riviera Preparatory School

    Palmetto MS

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Palmetto Middle School
  3. 9

    Regional Quarterfinals and Semifinals

    Away
    Water Polo - Boys Varsity vs MAST Academy

    Regional Quarterfinals and Semifinals

    Away
    Water Polo - Girls Varsity
    vs Mater Academy (Cutler Bay)
    MAST Academy

    Tennis - Girls Varsity

    Away
    Tennis - Girls Varsity vs Miami Country Day School

    Tennis - Boys Varsity

    Away
    Tennis - Boys Varsity vs Miami Country Day School

    Softball - Girls Varsity

    Away
    Softball - Girls Varsity vs Carrollton School of the Sacred Heart

    Baseball - Boys Varsity

    Home
    Baseball - Boys Varsity vs Miami Country Day School

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Home
    Playing Fields - Henry H. Anderson '38 Gymnasium
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Immaculata-LaSalle High School
  4. 10

    Gulliver

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Gulliver Academy

    JV game

    Home
    Baseball - Boys Varsity vs Everglades Preparatory Academy

    Gulliver

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Gulliver Academy
  5. 11

    Palmer Trinity School

    Home
    Baseball - Boys Middle School Varsity vs Palmer Trinity School

    Regional Finals

    Away
    Water Polo - Girls Varsity vs Gulliver Preparatory School

    Tennis - Girls Varsity

    Away
    Tennis - Girls Varsity vs Pine Crest School

    Tennis - Boys Varsity

    Away
    Tennis - Boys Varsity vs Pine Crest School

    Softball - Girls Varsity

    Home
    Playing Fields - Boys & Girls Club of Miami Softball Field
    Softball - Girls Varsity vs SLAM Academy
  6. 12

    Palm League Invitational

    Away

    Palm League Invitational

    Away

    FILM

    Home

    Belen Jesuit Preparatory School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Belen Jesuit Preparatory School

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Away
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Coral Park Senior High School

    District Semifinal

    Home
    Playing Fields - Robert E. Walker Field
    Lacrosse - Girls Varsity vs Palmer Trinity School
  7. 13

    Westminster Christian School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Westminster Christian School

    Westminster Christian School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Gulliver Academy

    District Semifinal VS KEY WEST

    Home
    Playing Fields - Robert E. Walker Field
    Lacrosse - Boys Varsity vs Key West High School
  1. 15

    Baseball - Boys Varsity

    Away
    Baseball - Boys Varsity vs South Miami Senior High School

    Palmer Trinity School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Palmer Trinity School

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Home
    Playing Fields - Henry H. Anderson '38 Gymnasium
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Columbus High School
  2. 16

    District Final

    Home
    Playing Fields - Robert E. Walker Field
    Lacrosse - Girls Varsity vs Westminster Christian School

    Westminster Christian School

    Home
    Baseball - Boys Middle School Varsity vs Westminster Christian School

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Home
    Playing Fields - Henry H. Anderson '38 Gymnasium
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Mater Academy (Cutler Bay)
  3. 17

    Softball Conference playoff game

    Away
    Softball - Girls Varsity vs Colonial Christian School

    Volleyball - Spring - Boys Varsity

    Away
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Ronald W. Reagan / Doral Senior High School

    District Final

    Away
    Lacrosse - Boys Varsity vs Gulliver Preparatory School

    Gulliver

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Gulliver Academy

    JV game

    Home
    Baseball - Boys Varsity vs Everglades Preparatory Academy
  4. 18

    Softball - Girls Varsity

    Away
    Softball - Girls Varsity vs SLAM Academy

    Florida Christian School

    Home
    Baseball - Boys Middle School Varsity vs Florida Christian School

    Senior Night

    Home
    Playing Fields - Henry H. Anderson '38 Gymnasium
    Volleyball - Spring - Boys Varsity vs Miami Sunset Senior High School
  5. 19
  6. 20

    Belen Jesuit Preparatory School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Belen Jesuit Preparatory School

    Belen Jesuit Preparatory School

    Away
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs University School
  1. 21
  2. 22

    Belen Jesuit Preparatory School

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Belen Jesuit Preparatory School
  3. 23
  4. 25

    Softball - Girls Varsity

    Away
    Softball - Girls Varsity vs Calvary Christian Academy

    Palmetto MS

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School JV vs Palmetto Middle School
  5. 26

    Regional Quarterfinal

    TBD
  6. 27

    RE Hosts

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Palmetto Middle School

    RE Hosts

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity
    vs Palmetto Middle School
    Belen Jesuit Preparatory School

    RE Hosts

    Home
    Playing Fields - Stamps Family Field
    Lacrosse - Boys Middle School Varsity vs Belen Jesuit Preparatory School
  1. 29

    District Quarterfinal

    TBD

    District Quarterfinal

    TBD
  2. 30

    District Semifinal

    TBD

    District Semifinal

    TBD
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
Founded in 1903, Ransom Everglades School is a coeducational, college preparatory day school for grades 6 - 12 located on two campuses in Coconut Grove, Florida. Ransom Everglades School produces graduates who "believe that they are in the world not so much for what they can get out of it as for what they can put into it." The school provides rigorous college preparation that promotes the student's sense of identity, community, personal integrity and values for a productive and satisfying life, and prepares the student to lead and to contribute to society.