Student Life
Athletics

Athletic Hall of Fame

Hall of Fame Inductees

Inductee:
Year Inducted: 
Sport(s):
Bert Irigoyen '12 2022 Cross Country, Track & Field
Kevin Grossfeld '95 2022 Baseball
Jonathan "Joner" Strauss '00 2022 Swimming, Water Polo
Carrie Walpole '96 2022 Softball
Bothwell C. Gonas ’89 2019 Tennis
Jenny Stadler Krueger ’93 2019 Volleyball, Soccer, Track & Field
Melissa Saiontz Luse ’06 2019 Tennis
Arturo C. Pedroso ’03 2019 Soccer
Blake Alders ’79 2018 Soccer
Michael Buttacavoli ’06 2018 Golf
Vanessa Chartouni-de la Serna ’90 2018 Cross Country, Track & Field
James Weaver ’90 2018 Football, Tennis, Basketball
Joshua Greenwald ’87 2017 Swimming, Water Polo
Mark Ingraham ’91 2017 Sailing
Jessica Greenwald Ladin ’93 2017 Swimming, Water Polo
Gordon D. Myers ’92 2017 Football, Soccer, Track
Daniel Tamayo ’97 2017 Baseball
Owen Paris 2017 Coach
Christopher Browne ’01 2016 Baseball, Basketball, Football
Christopher Robert Moore ’76 2016 Soccer
Matt Rose ’86 2016 Football, Tennis
Leslie Cypen Diamond ’92 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Carrie Causey Foote ’91 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Carolina Sasson Fryer ’91 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Christa Rashford Gurka ’92 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Ali Lesser ’92 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Linda Wennerstrom Nunez ’94 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Suzanna Randall '91 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Lisa Sayfie ’91 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Jessica Meyeringh White ’91 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Amy Sayfie Zichella ’93 2016 1990 Girls’ Volleyball Championship Team
Catherine Harrison Balestra ’90 2015 Volleyball
Doris P. Aschman ’77 2015 Basketball, Water Polo, Softball
Jose Armando Tamayo Herrera ’75 2015 Soccer
Julie Greenwald Friedland ’91 2015 Water Polo, Swimming
Daniel A. Otero ’03 2015 Baseball
Stephanie “Teppie” Lutton Carey ’91
2014 Cross Country, Swimming, Water Polo
Claude Grubair

2014

Director of Athletics, REACH Co-Founder,
Cross Country, Swimming, Water Polo, Coach
Brian T. Moore ’08 2014 Football, Basketball, Track & Field
Warren Weiser ’77
2014
Football
Marty D. Steinberger
2014
REACH Co-Founder
Charles E. Seitz ’73
2013
Basketball, Football, Track & Field
Thomas T. Moore ’63
2013
Football, Soccer, Tennis, Track & Field
Amy Sayfie ’93
2013
Basketball, Track, Volleyball
Michiel Johan "Monkey" van de Kreeke ’88     
2013
Coaching, Sailing, Soccer
Carlos A. Carbonell ’93
2013
Basketball
Ellen Moceri, Head of School
2012
Aquatic Center
Christopher E. Beach ’87
2012
Water Polo, Swimming
Don Kappelman
2012
Cross Country Coach
Louis Moll ’97
2012
Football
Jeanine Dale Rood ’82
2012
Water Polo, Swimming
Seth Nachman ’86
2011
Football
Stephen Waters ’77
2011
Swimming
Jeri Waxenberg Wolfson ’75
2011
Basketball, Softball, Volleyball
Charles Gassenheimer ’91
2011
1990 Cross Country State Champs
Shelby Highsmith ’92
2011
1990 Cross Country State Champs
Brent Latham ’93
2011
1990 Cross Country State Champs
Todd Mestepey ’91
2011
1990 Cross Country State Champs
Paolo Roncallo ’91
2011
1990 Cross Country State Champs
Shane Smoleny ’91
2011
1990 Cross Country State Champs
Josh Unger ’92
2011
1990 Cross Country State Champs
Gene "Bubba" Drody ’88
2010
Water Polo, Swimming
Stuart Miller ’75
2010
Swimming, Water Polo
Oliver "Ollie" Moore ’02
2010
Football, Soccer, Volleyball
Patty Shillington ’77
2010
Water Polo, Basketball, Softball
Joe Annis ’60
2010
1960 State Swimming Champs
David Beaty ’65
2010
1960 State Swimming Champs
Peter Bohman ’62
2010
1960 State Swimming Champs
Walter Brundage ’61
2010
1960 State Swimming Champs
Larry Higgins ’61
2010
1960 State Swimming Champs
Tom McKay ’62
2010
1960 State Swimming Champs
Robert Moseley ’61
2010
1960 State Swimming Champs
Mike Perine ’61
2010
1960 State Swimming Champs
John Quinn ’62
2010
1960 State Swimming Champs
Craig Smith ’60
2010
1960 State Swimming Champs
Russell Tongay ’64
2010
1960 State Swimming Champs
Richard Townley ’61
2010
1960 State Swimming Champs
Bill Upham ’63
2010
1960 State Swimming Champs
Megan Bradley ’01
2009
Tennis
Jeanne Mijalis ’99
2009
Kayaking, Rowing
Marie Mijalis ’99
2009
Kayaking, Rowing
Andres Pedroso ’97
2009
Tennis
David Villano ’79
2009
Coach
James Beverley ’62
2008
Coach
Michael Bloomenfeld ’78
2008
Track & Field
Daniel "Duffer" Malone ’83
2008
Swimming, Water Polo
Penny Matthews
2007
Coach
Linda Wennerstrom Nunez ’92
2007
Sailing, Volleyball, Basketball, Softball, Tennis
Scott Shaw ’78
2007
Football
Tracy Hayley Smith ’92
2007
Sailing, Swimming, Softball, Soccer, Water Polo
Brad Weiser ’78
2007
Football, Baseball, Basketball, Track & Field
Fred Armstead ’95
2005
Football, Track & Field, Water Polo
Derrick Beare ’79
2005
Soccer
Catherine Holshouser ’77
2005
Water Polo, Basketball, Track & Field
Lisa Sime McCaffrey ’87
2005
Soccer, Track & Field, Volleyball, Tennis
Cav Cavanaugh
2004
Coach
Andrew Hague ’74
2004
Swimming, Water Polo
Joe Sanders ’65
2004
Swimming
Lisa Sayfie ’91
2004
Volleyball, Basketball
Antonio Ardila ’75
2003
Soccer, Water Polo
Thom McAneny ’62
2003
Swimming
Meleney Millard Moore ’80
2003
Soccer, Track & Field
Douglas Weiser ’74
2003
Football, Basketball, Track & Field
William Convey ’83
2002
Cross Country, Track & Field
Robert “Doc” Crabtree
2002
Coach
Kingsley Belcher Knauss ’80
2002
Cross Country, Soccer, Track & Field
John Spire ’70
2002
Swimming, Water Polo
Henry Anderson ’38
2001
Sailing, Yachting
Donald Berg ’71
2001
Football, Basketball, Track & Field
Debbie Massie Cavanaugh ’75
2001
Swimming, Water Polo, Basketball, Softball, Field Hockey
David Clark ’86
2001
Football, Basketball, Track & Field
Callie Flipse ’84
2001
Soccer, Water Polo
Mike Stokes
2001
Coach
Founded in 1903, Ransom Everglades School is a coeducational, college preparatory day school for grades 6 - 12 located on two campuses in Coconut Grove, Florida. Ransom Everglades School produces graduates who "believe that they are in the world not so much for what they can get out of it as for what they can put into it." The school provides rigorous college preparation that promotes the student's sense of identity, community, personal integrity and values for a productive and satisfying life, and prepares the student to lead and to contribute to society.